Jak pomoci svému tělu při léčbě antibiotiky

- Jak pomoci svému tělu při léčbě antibiotiky
Rubrika:  Zdravá

Jak pomoci svému tělu při léčbě antibiotiky

30.09.20, 00:00, autor: Černovláska
Během zimního období je naše oslabená imunita vystavená nejrůznějším nemocem. Na některé z nich nám lékař předepisuje antibiotika. Ta jsou v boji s bakteriemi účinná, ale zároveň znamenají riziko pro naši střevní mikroflóru. Přinášíme rady, jaké látky bychom měli doplňovat v průběhu léčby antibiotiky a po ní, abychom svému tělu ulehčili návrat do formy.

Čtenost -   Diskuze: (4
 

Probiotika

Díky léčbě antibiotiky jsou v našem těle ničeny bakterie, které způsobují naše onemocnění. Bohužel antibiotika likvidují také organismu prospěšné bakterie, takzvaná probiotika. Jedná se o kmeny, které sídlí v našich střevech. Tam pomáhají trávit potravu, vytvářet některé vitamíny a posilovat obranyschopnost. „Cestou, jak probiotika doplnit, může být konzumace mléčných výrobků. Ty však obvykle obsahují málo aktivních kultur pro terapii antibiotikem. Vhodnější je proto sáhnout po doplňcích stravy s deklarovaným množstvím kmenů a s jejich podáváním nepřestávat ani po vysazení antibiotik“ upozorňuje Klara Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí probiotika ve formě kapslí i kapek.

 

B-komplex


Během léčby antibiotiky může správné fungování našeho organismu ohrozit nedostatek vitamínů skupiny B. Některé z nich jsou totiž vytvářeny bakteriemi tlustého střeva, jehož mikroflóra je působením antibiotik často ničena. Proto je vhodné v období užívání antibiotik doplňovat celý komplex B vitamínů. Tyto látky jsou pro nás důležité, neboť mimo jiné přispívají k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Mezi hlavní zdroje B-komplexu patří kvasnice, sýry, maso nebo luštěniny. Při užívání antibiotik bychom se však právě těmto potravinám měli vyhnout, neboť nadýmají a zbytečně tak zatěžují organismus. Řešením je podávání B-komplexu ve formě doplňků stravy, které navíc představují výhodu v přesném dávkování. Na trhu jsou dostupné ve formě tablet nebo kapek pro děti.

 

Vitamíny a minerály

Užívání antibiotik negativně ovlivňuje vstřebávání vitamínu A, C a K a minerálních látek. Jejich nedostatek přitom může vést k řídnutí kostí, poruchám krevní srážlivosti, poškození oční sítnice a snížení imunity. Tyto vitamíny najdete v mnoha potravinách, jejichž konzumace je během užívání antibiotik doporučena. Patří sem například zelí, červená řepa nebo kysané okurky. Pokud si chcete být ale jisti, že užíváte dostatečné množství všech vitamínů a minerálů, sáhněte po multivitaminových přípravcích. Pro malé děti je vhodné užívání vitamínu C v kapkách.

 

Probiotika pro děti

Děti, které byly v raném dětství často léčeny antibiotiky, bývají v dospělosti mnohem více ohroženy astmatem. Důvodem je narušení jejich obranyschopnosti, které spočívá v zásahu do střevní mikroflóry. Abychom předešli těmto nežádoucím komplikacím, měli bychom dětem podávat probiotika určená speciálně pro jejich organismus. „Pro děti doporučujeme taková probiotika, která mimo kultur Lactobacillus obsahují také kultury Bifidobacterium. Podávání bifidobakterií je pro děti vhodnější. Současný příjem kmenů Lactobacillus plantarum a Bifidobacterium breve napomáhá k obnovení rovnováhy střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky,“ říká Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která na trh uvádí kapky BioLac Baby drops, jejichž speciální technologie výroby zaručuje vysokou stabilitu probiotických kultur i při současné léčbě antibiotiky.

 
Zdroj: Generica Archív 2013
 • Zuzana 13.02.13, 12:34

  Rozbalit 1.

 • Zuzana

  Když už se odhodlám jít k lékaři, tak mi většinou předepíše antibiotika. Jen potřebuji ať jsem rychleji fit a můžu v práci normálně fungovat. Koupila jsem si Prevemax, který jsem mohla s antibiotiky kombinovat a asi díky Betaglukanům jsem zpátky v práci a zdravá :)

 • Karin 19.02.13, 09:40

  Rozbalit 2.

 • Karin

  O Betaglukanech jsem už mockrát četla a slyšela jen samou chválu. Děkuji za tip, určitě vyzkouším!!

 • Zuzana 18.03.13, 14:57

  Rozbalit 3. Betaglukany

 • Zuzana

  Určitě. Uvidíte sama, že budete spokojená. Zrovna teď při tomhle počasí ho beru preventivně, ať mám jistotu.

 • Ivana 31.03.14, 14:15

  Rozbalit 4. Imunita

 • Ivana

  Já jsem spokojená po všech stránkách i s cenou 5PreveMaxu. Zvykla jsem si na něj já a i přítel a už ho nedáme :)

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
951315

RSS:
Toplist
aaaaaa