Halloweenská filmová párty

- Halloweenská filmová párty
Rubrika:  Kulturní

Halloweenská filmová párty

31.10.08, 09:58, autor: Plavovláska
Halloween je svátek, který k nám "přivandroval" stejně jako svatý Valentin. Překrývá se s našim křesťanským svátkem zemřelých, kterému říkáme roztomile dušičky. Ovšem Halloween se liší - a to velmi podstatně.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Pomineme-li samotnou podstatu - tedy to, že Halloween je původně keltský svátek, kdy slavili návrat duchů na zem, zatímco "dušičky" je svátek křesťanský, kdy vzpomínáme na své zemřelé a modlíme se za duše v očistci.

 

Liší se i v samotném projevu - dušičky znamenají návštěvu rodinných hrobů, kladení kytic a věnců, zapalovaní svíček a mše v kostelích. Jedná se o tichý, poklidný, pietní akt.

Halloween je naopak rej strašidelných masek, kdy děti vyběhnou po "koledě" do sousedství  se slovy "trick or treat", což volně přeloženo znamená, jestli nám nedáš koledu tak tě začarujeme.  Starší děti a dospělí si pořádají halloweenské párty v maskách, spojené většinou s pouštěním klasických hororových filmů.

 

Nu a kdybyste se i vy se rozhodli uspořádat si halloweenskou párty, tak si připomeňme některé horory. Alespoň ty, které se nějak zapsaly do filmové historie:

 

 

1. Halloween - První film Haloween byl natočen v roce 1978 v režii Johna Carpentera (který je současně i autorem) v hlavní roli s  Jamie Lee Curtis. Byl nízkorozpočtový, stál jen 300 000 dolarů. Přesto se stal dnes už halloweenskou klasikou a na žádné halloweenské párty nesmí chybět převlek Michaela Mayerse

 

 

 

2. Pátek 13 (Friday The13.Th) - klasický horor z roku 1980, režie Sean S. Cunningham. I hlavní hrdina tohoto hororu - Jason Voorhees, se stal klasickou postavou tohoto žánru. I jeho hokejová maska je zhusta k vidění na halloweenských párty ...

 

 

 

 

3. Noční můra v Elm Street (Nightmare On Elm Street) 1984 režie Wes Craven. Freddy Krueger se postavil do řady k slavným postavám hororu a vytvořil s Michaelem Mayersem a Jasonem Vorrheesem legendární trojici. Určitě na halloweenských párty chybět ani letos nebude.

 

 

 

 

4. Poltergiest 1982 režie Tobe Hooper. Za holčičku, hlavní hrdinku Carol Ann (Heather O'Rourová) se asi nikdo nepřevléká, nicméně její - They're here - se stala klasikou. I tento film by se na halloweenské filmové párty objevit mohl, určitě ostudu neudělá.

 

 

 

5. Dracula - filmových verzí nejrůznějších drákulů jsou desítky, možná i stovky včetně těch černobílých. Vybrala jsem jako zástupce Bram Stoker's Dracula z roku 1992 režie Francis Ford Coppola. Krom hororu je to také love story, takže je možné si právě tento film pouštět na romatnické halloweenské párty ve dvou.

 

 

 

 

6. Texaský masakr motorovou pilou Texas Chain Saw Massacre - tento horor není můj šálek čaje. Přesto do výčtu klasických hororů patří. Připomeňme si, že byl natočen v roce 1974 a režii měl Tobe Hopper. Patří do kategorie hororů, které by se stát skutečně mohly. Tedy žádné nadpřirozeno, jen krev, kosti a maso.

 

 

 

 

 

7. Vymítač ďábla The Exorcist - do výčtu klasiky patří naprosto neodmyslitelně. Byl natočen v roce 1974, režii měl William Friedkin. Tehdejší kritika film naprosto strhala, přesto plnil kinosály. Ozvaly se cirkevní organizace a ve Velké Británii dokonce uvažovali o jeho zákazu. Hlavní představitelka holčičky Regan, která byla posednuta ďáblem, Linda Blair, měla později opravdu velké problémy se uplatnit v jiné herecké roli, protože každý v ní viděl právě onu posedlou holčičku Regan.  V každém případě je to jeden z mála hororů, který má na svém kontě dva Oscary. 

 

 

 

8. Noc oživlých mrtvých Night of the Living Dead - 1968, režie George A. Romero. Tento film je pradědečkem všech stovek a tisíců dalších filmů které na tematice oživlých mrtvol byly postaveny. Do zlatého fondu hororového filmu patří a pokud máte možnost sehnat skutečně tu nejpůvodnější černobílou verzi právě z roku 1968 neváhejte ani na okamžik. Stojí to zato, alespoň jako zajímavost.

 

 

 

 

9. Vetřelec Alien - 1979 režie Ridley Scot. I když se to k Halloweenu možná moc nehodí, kategorie sci-fi hororu tady prostě existuje. Je mohutná a Vetřelec je jeho základním kamenem. Já bych si například na haloweenské párty určitě pouštěla Vetřelce a to všechny jeho díly a zakončila bych to filmíkem Vetřelec vs. Predátor.

 

 

 

10. Psycho - 1960 režie Alfred Hitchcock. Není možné neuvést alepoň jednoho zástupce z dílny otce filmového hororu. Myslím, že právě Psycho si místo zástupce Hitchcockových hororů zaslouží.

 

 

 

 

Vy si samozřejmě vyberete takové filmy, které se budou líbit vám. Jsou jich přece statisíce. Napište v diskuzi, které jsou vaše oblíbené.

 

ANKETA: Chtěli byste uspořádat halloweenskou filmovou párty?


Celkem: 35 hlasů

V této anketě jste již hlasovali.

Buď jste v této anketě již hlasovali, nebo hlasoval někdo se stejnou IP adresou. Pokud chcete hlasovat, zaregistrujte se prosím.

 • Neregistrovaný 01.11.08, 17:39

  Rozbalit 1. Petra

 • Neregistrovaný

  já teda Valentýna sem tam slavim,ale Halloween jsem neslavila nikdy a smějte se mi,ale ani pořádně nevim co to je,když se to od našicvh duiček tak liší. Jen dýně si z obrázků pamatuju,tak jdu hledat dýni.

 • michal 03.11.09, 15:07

  Rozbalit 2. hhhaaaa

 • michal

  trapne dusicky sere me ze se u nas halowen tak neslavi :(

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
760143

RSS:
Toplist
aaaaaa