Festival Ibérica přináší atmosféru Španělska už po osmé

- Festival Ibérica přináší atmosféru Španělska už po osmé
Rubrika:  Kulturní

Festival Ibérica přináší atmosféru Španělska už po osmé

20.07.11, 00:00, autor: Madeléne
Festival španělské kultury Ibérica 2011 představí své umělce na koncertech v Praze, Brně a Boskovicích. Tématem letošního ročníku festivalu je kulturní bohatství Iberského poloostrova vzniklé v průběhu několika století. V dramaturgické koncepci festivalu se tak objeví umělci ze starého flamenkového rodu Vargas – Maya, stejně jako hudba španělského klasicismu či poezie a kinematografie 20. století.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Letošní Ibériku otevře komponovaný pořad “Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 75 let. „Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta,“ upřesňuje dramaturg festivalu a zároveň jeden z protagonistů představení Petr Vít. „Básnický text F. G. Lorky v podání Tomáše Hanáka dodává tomuto představení nový, neočekávaný rozměr a barvu.“

Iván Martín je brilantní interpret patřící do nejmladší generace španělských klavíristů. Jeho koncert zařazený do každoročního cyklu „Ibérica Clásica“ bude mimo jiné poctou španělskému skladateli Antoniu Solerovi, jehož skladby nahrál Iván Martín na své nejnovější CD pod hlavičkou Warner Music.

Hlavními hvězdami festivalu jsou tanečníci IVÁN VARGAS & VERO „LA INDIA“. „Tito taneční mistři jsou představiteli autentického flamenka z legendární granadské čtvrti Sacromonte,“ doplňuje Petr Vít. „Reprezentují flamenco ničím nepřikrášlené, zemité a syrové, umocněné virtuózními výkony granadských hudebníků.“

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena atraktivní nabídka různých aktivit: inaugurační festivalová fiesta, přehlídka filmů  španělské kinematografie zahrnující díla legendárních režisérů Carlose Saury či Luise Buñuela, vernisáž fotografií Jiřího Bendla „JARO V ANDALUSII - ANDALUCÍA PRIMAVERAL“ a módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere. 

Součástí festivalu budou již tradičně hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Nebude chybět ani teoretický seminář zaměřený na historii a vývoj flamenka a jeho jednotlivých stylů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, kastanět, salsy i argentinského tanga tak budou mít letos opět celých pět dní na to, aby jim přešly do krve i ty nejzapeklitější rytmy a taneční kreace.

Novinkou letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART. Více informací na www.iberica.cz.

 

 

 

 

IBÉRICA 2011

PROGRAM KONCERTŮ  A DÍLEN

16.8.

Boskovice, Zámecký skleník, 13.00

Zahájení  festivalu a festivalových dílen

Boskovice, Zámecký skleník, 19.30

Vernisáž fotografií  Jiřího Bendla  „Andalucía primaveral - Jarní Andalusie“
 

Boskovice, Zámecký skleník, 20.30

Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky

Vracím se pro svá  křídla - Vuelvo por mis alas

(Komponovaný pořad k 75. výročí  básníkovy tragické smrti)

Tomáš Hanák  – recitace, Virginia Delgado – tanec, Petr Vít – kytara

Boskovice, Zámecký  skleník, od cca 21.30

Inaugurační  festivalová fiesta

včetně ochutnávek španělských vín a specialit17.8. 

Brno, Besední  dům, 19.30

IVÁN MARTÍN  – klavírní recitál

Z děl skladatelů A. Solera, F. Liszta, F. Chopina

 

 

 

 

 

 

18.8.

Boskovice, Zámecký  skleník, 20.00

Módní  přehlídka flamenkových kolekcí  z dílny Lere Lere

Boskovice, Zámecký  skleník, po skončení módní  přehlídky

Promítání  španělského filmu

      Promítání španělského filmu

      HERENCIA FLAMENCA: The Flamenco Clan (2006)

Režie: Michael Meert

Hrají: Juan Carmona, Antonio Carmona, José Miguel Carmona
Juan `Habichuela`, Pepe `Habichuela`

Před začátkem a po skončení programu ochutnávky španělských vín a specialit s hudebním doprovodem19.8.

Praha, Divadlo ABC, 19.30

IVÁN VARGAS, VERO „LA INDIA“ - FLAMENCO GITANO

Iván Vargas – tanec, Vero „La India“  – tanec, Raúl Molina –  zpěv, Pepe Maya – kytara, Miguel Fernández – perkuse20.8.

Boskovice, Zámecký  skleník, 12.00

Ukončení  festivalových dílen – závěrečná  fiesta

Zámek Boskovice, 19.00

IVÁN VARGAS, VERO „LA INDIA“ a CUADRO FLAMENCO DE SACROMONTE

IBÉRICA CLAN

Závěrečný  festivalový galakoncert v podmanivé  atmosféře boskovického zámku. 
 

Boskovice, Zámecký  skleník, cca 22.00

Závěrečná  festivalová afterparty

včetně ochutnávek španělských vín a specialit

 

 


 

HISTORIE FESTIVALU IBÉRICA

 Za dobu svého trvání se stala Ibérica významnou kulturní akcí, která dávno překročila rámec regionu a vytvořila unikátní prostor pro setkávání španělských, českých a slovenských umělců. Festival se těší konstantně vzrůstající popularitě – na minulý ročník už ale zavítal rekordní počet návštěvníků – úctyhodných 3500. Ibérica se stala významnou kulturní akcí, která patří k největším festivalům svého druhu v celém středoevropském prostoru. 

Začátky festivalu Ibérica jsou téměř filmové. Prvotním impulsem bylo setkání dvou bratranců – Jiřího Pištěláka a kytaristy Petra Víta, žijícího v té době v Andalusii. A právě v jejich hlavách se zrodila myšlenka uspořádat jedinečný festival iberské kultury, pro který si vybrali Boskovice jako místo s bohatou kulturní historií a neopakovatelnou atmosférou. Neméně důležité bylo setkání s rodinou Mensdorff-Pouilly, s jejíž podporou se podařilo uspořádat první úspěšný ročník festivalu. Boskovice tak dodnes poskytují své prostory nejen pro pořádání koncertů, ale také uměleckých workshopů, na kterých si účastníci navzájem předávají své umělecké zkušenosti a učí se novým tanečním či hudebním technikám pod vedením mezinárodních lektorů.

Každý rok se mohou návštěvníci festivalu těšit na temperamentní španělskou hudbu v podání talentovaných muzikantů, strhující vystoupení flamenkových tanečnic a tanečníků, hudební a taneční tvůrčí dílny - stejně jako i na rozmanité doprovodné aktivity jakými jsou např. výstavy španělských umělců, ukázky ze španělské kinematografie či degustace španělských vín a delikates. 

Brány festivalu jsou otevřené všem zájemcům o španělskou kulturu a jeho umělecká  hodnota je díky všem umělcům, kteří vystupují na festivalu Ibérica, velmi vysoká. Každý z ročníků byl něčím výjimečný a zcela neopakovatelný. Atmosféra slunného léta v kombinaci s horkokrevnou hudbou a tancem však prostupuje napříč všemi ročníky festivalu a Ibérica se stává prostorem pro stále nová setkání, místem, kde umění plní své nejhlavnější poslání - díky společnému vnímání krásna dokáže smazat hranice zeměpisné i  kulturní.

 

 

IVÁN VARGAS HEREDIA

Iván Vargas pochází  z legendární granadské čtvrti Sacromonte, z rodiny, která už po několik generací provozuje slavné flamenkové tablao „Cueva del Rocío“

Spolu se svým strýcem, brilantním tanečnikem Juanem Andrésem Mayou, reprezentují nejmladší generaci slavného flamenkového rodu „Los Maya“, ze kterého vzešly flamenkové legendy - tanečníci Manolete, Mario Maya a kytarista Juan Maya „Marote“.

Iván Vargas zná  prkna flamenkových tablaos důvěrně již od dětských let a jako čtyřletý tanečník vystupoval poprvé ve španělské televizi.

Jako nejmladší  sólista vystupoval také v představeních Pasión, Contrastes a Cautiva v kultovních choreografiích Juana Andrése Mayi.

Se světově proslulým souborem avantgardního divadla Fura del’s Baus účinkoval spolu se špičkami současné flamenkové scény Javierem de la Torre a Betriz Martín v inscenaci „Smrt v Granadě“.

Strhující tanec Ivána Vargase nechyběl ani v programu slavnostního ceremoniálu při příležitosti jmenování  Antonia Banderase symbolickým velvyslancem Andalusie v USA.

 
Zdroj: TZ
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
906866

RSS:
Toplist
aaaaaa