Děti nesmí pít alkohol ani výjimečně

- Děti nesmí pít alkohol ani výjimečně
Rubrika:  Zdravá

Děti nesmí pít alkohol ani výjimečně

11.11.20, 00:00, autor: Černovláska
Známý český psychiatr a odborník na léčbu alkoholismu, primář protialkoholického oddělení Bohnické psychiatrické kliniky, MUDr Karel Nešpor tvrdí, že dětí nesmí pít alkohol ani výjimečně o svátcích a už vůbec ne se souhlasem rodičů.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Podle výzkumů zabývajících se alkoholismem se totiž lidé, jimž rodiče nevysílali jasné signály od dětství, jak moc je alkohol nebezpečný, stávají daleko častěji na alkoholu závislými.

 

Ovšem nejenom na alkoholu. Rodiče musí vysílat jasné signály i o škodlivosti kouření a drog. Není možné nikdy a za žádných okolností dítěti povolit skleničku ale ani doušek alkoholu. Není možné přimhouřit oko nad jejich pokusy o kouření. Rodič, zaleží-li mu na zdravém vývoji dítěte, musí být pro ně jasnou oporou.

 

Známá věta o tom, že "zakázané ovoce nejvice chutná" v tomto případě  naprosto neplatí, uvádí MUDr Karel Nešpor. Právě naopak. Jestliže se popíjení alkoholu či kouření bagatelizuje oblíbeným "já jsem v jeho věku taky ochutnával (kouřil)", děláte pro své dítě to nejhorší, co vůbec můžete. Výzkumy ukazují, že nejlépe jsou na tom s alkoholem děti, jejichž rodiče byli laskaví, ale zároveň vyžadovali dodržování pevných pravidel.

 

Záleží-li vám na vašem dítěti, nesmíte mu dovolit ani maličké upití z vaší skleničky, ani jedno potažení z vaší cigarety. O tom, že byste jim dokonce nalili sklenici vlastní, či jim cigaretu nabídli, nemůže být ani řeči.

 

Dětem hrozí otrava alkoholem již při podání nízké dávky, upozornil. Například pro děti předškolního věku může být podle něho nebezpečná i obyčejná ústní voda. U větších dětí se závislost na alkoholu rozvíjí rychleji a je u nich větší riziko závislosti na jiných drogách, uvedl.

 

 

Dospívání je doba experimentování a častých úrazů. Výbušná směs nastává při spojení alkoholu se skateboardingem, kolečkovými bruslemi, plaváním nebo sexem. Mezi hlavní příčiny smrti dětí patří úrazy, otravy a dopravní nehody, na nichž se výrazně podílí právě alkohol, varoval Nešpor.

 

V dospívání se vytváří sítě mozkových buněk, jenže alkohol vytváření těchto funkčních mozkových sítí omezuje, vysvětlil.

 

Podstatně více je alkoholem ohroženo dítě, jehož příbuzný je či byl na alkoholu závislý. Takový člověk by měl celý život abstinovat, doporučuje psychiatr. Rady, jak postupovat, rodiče naleznou v příručce Alkohol, drogy a vaše děti na www.drnespor.eu

 
Zdroj: ČTK, www.drnespor.eu, archív 2016
 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
971152

RSS:
Toplist
aaaaaa