Deset největších finančních zlozvyků

- Deset největších finančních zlozvyků
Rubrika:  Praktická

Deset největších finančních zlozvyků

13.03.19, 00:00, autor: LadyAnn
Přinášíme vám seznam nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme, a mýtů, kterým podléháme ve snaze ušetřit a žít „ekonomičtěji“.

Čtenost -   Diskuze: (6
 

   1.  Nákup bez seznamu  

Pokud si totiž  vyrazíte do obchodu bez přesného seznamu, vystavíte se tak daleko více nástrahám, které si pro vás obchodníci přichystali v podobě různých akcí či ochutnávek.

 

   2. „Výhodná“ balení

Časté akce 2+1 zdarma znějí lákavě, ale je třeba položit si otázku, zda je vždy výhodné takové zboží koupit. Jedná-li se o zboží, které se nezkazí a v běžném provozu domácnosti rychle ubývá, využití akční nabídky je jistě na místě, ale u jiných věci, například cukrovinek je to přesně naopak. Ve výsledku tak spotřebujete více čokolád za kratší dobu a za více peněz.   3. Špatný systém v lednici


Je až s podivem, jaké množství potravin lidé z lednice vyhodí do koše. Důvodem je fakt, že chladničky často míváme přeplněné a potraviny s blížící se exspirací máme tendenci zasouvat do zadních částí. Pak na ně zapomínáme a po čase, když je z útrob lednice vylovíme, zjistíme, že jsou dávno prošlé. Je tedy dobré pravidelně kontrolovat data na obalech a potraviny s blížícím se datem exspirace průběžně konzumovat.   4. Nákup v teleshoppingu

Produkty nabízené  v teleshoppingu často vypadají originálně, jsou za bezkonkurenční cenu a navíc nás celý spot přesvědčuje, jak bez dané věci nemůžeme žít. Pozor ale na tyto „zbytečné“ nákupy, raději si vše dobře rozmyslete a také ozkoušejte. Hlavní nevýhodou teleshoppingu je totiž, že kupující nemůže vzít do ruky a ozkoušet a poznat tak, zda jsou funkční a kvalitně vyrobené, nebo jestli jde o „plastové šmé“.   5. „To ještě vydrží…“

Ti, kteří mají  chalupu a tráví zde mnoho času, ji mají i patřičně  vybavenou všemi běžnými spotřebiči. Často se ale jedná  o ty, které již doma nesloužily, jak měly a byly přesunuty na chalupu. A to právě bývá nejčastějším kamenem úrazu. Majitelé odkládají nákup nových spotřebičů s tím, že ty staré ještě vydrží, ale ty už dávno nefungují ekonomicky a spotřeba elektrické energie v dlouhodobém horizontu se ve srovnání s koupí nového zboží vůbec nevyplatí.   6. Výběr hotovosti po výplatě


Mnoho lidí nemá  rádo moderní formy plateb a tak si den po výplatě vyberou veškerou hotovost a následně ji s sebou nosí v peněžence. Je prokázáno, že tak utratí daleko více než ti, co pouze využívají platební kartu. Nemluvě o tom, že se vystavují riziku oloupení.  „Provádět platební operace kartou je bezpečné. Již brzo navíc na trh přijdou bezdotykové platební karty, které radikálně zvýší rychlost transakce, takže platba hotovostí bude proti tomu zdlouhavý proces,“ říká Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní spořitelny.

Výběr hotovosti na přepážce patří mezi operace, které jsou zatíženy vysokými poplatky. U Poštovní spořitelny stojí tato operace 26 Kč, v řadě ostatních bank v ČR se pohybuje poplatek ještě mnohem výše (cca kolem 60 Kč). Pokud tedy již klient trvá na hotovosti, je rozhodně výhodnější využít bankomatu. Výhodné je i hrazení účtů prostřednictvím elektronického bankovnictví. V případě Era osobního účtu zaplatíte za každou zadanou elektronickou platbu jen jednu korunu, zatímco nejnižší poplatek za úhradu složenky na poště je 22 korun.

TIP: Pokud již člověk platí v obchodě, má možnost využít bezplatného výběru hotovosti přímo na pokladnách obchodů, které jsou označeny samolepkou CashBack.

    7. Výběr hotovosti v bankomatech jiné banky

Vyplatí se zamířit do bankomatu domovské banky. V cizím bankomatu je totiž poplatek za výběr hotovosti až 5x dražší.  To je citelné zejména u výběrů nižších částek.

 

 

   8. Peníze nechané napospas inflaci

Našetřené prostředky pod peřinou ztrácejí hodnotu. Lepší zhodnocení a bezpečné  uložení lze dosáhnout převodem peněz například na Era červené  konto nebo termínovaný vklad. Odvážnější mohou zkusit konzervativní investice do zajištěných fondů, fondů peněžního trhu nebo dluhopisových fondů, vždy se vyplatí pro zhodnocení využívat více produktů a peníze tím rozložit.

 

 

   9. Podlehnutí vábení vysokého výnosu/ vsazení na jednu kartu

Smutné příběhy lidí, kteří svěřili celoživotní úspory pochybným společnostem nabízejícím oslňující výnos, se bohužel stále opakují. Rovnice „vyšší výnos = vyšší riziko“ bude platit vždy a je třeba k podobným nabídkám přistupovat velmi obezřetně. Vždy si zjistit co nejvíce informací, referencí a ptát se, čím je vysoký výnos vyvážen, obrnit se proti vemlouvavým marketingovým sloganům a poradit se se zkušenějšími investory.

 

 

  10. Neuvážené zadlužování

Opačným pólem nešťastných investorů jsou případy předlužených lidí, kteří končí osobním bankrotem a musí se spokojit s životním minimem. Hlavní příčinou je nedodržování následujících zásad:

    * Snažte se udržovat si finanční rezervu pro případ nečekaných událostí, a to ve výši 3 až 6 měsíčních výdajů.


    * Dobře zvažte, na co si půjčíte, a promyslete, zda vás splácení dluhu příliš nezatíží.


    * Půjčky a úvěry si sjednávejte jen u důvěryhodných společností. Vždy platí, že bankovní produkty jsou spojeny s nižšími náklady.


    * Pokud si chcete sjednat půjčku či úvěr u nebankovní instituce, buďte obzvlášť obezřetní – zjistěte si o společnosti co nejvíce informací. Určitě se vyplatí zjistit si například z internetových diskusí reference od předchozích klientů.


    * Vždy si pozorně přečtěte vše, co podepisujete!


    * Před podepsáním úvěrové smlouvy si nechte pečlivě vysvětlit, jaké poplatky budete platit.


    * Pokud vám není cokoliv jasné, smlouvu nepodepisujte.


    * Pokud jste se již dostali do potíží se splácením půjček, co nejdříve kontaktujte věřitele (toho, kdo vám úvěr poskytl) a dohodněte se na nových podmínkách – řešením může být úprava splátek, prodloužení splátkového období, odložení splátek nebo konsolidace úvěrů. V případě, že dohoda nebo kontakt samotný nejsou možné, neváhejte se obrátit na občanskou poradnu.

 

Archív 2011

 
Zdroj: Poštovní spořitelna
 • OHfDVTSaDEhCwB 13.12.11, 15:41

  Rozbalit 1. yXkkIHTAXiUcT

 • OHfDVTSaDEhCwB

  What a joy to find someone else who thkins this way.

 • IOTRTJPHGmoxAyCdH 13.12.11, 20:22

  Rozbalit 2. jVkVofgHjoSq

 • IOTRTJPHGmoxAyCdH

  w1iVVi <a href="http://ztzgrsnwufgq.com/">ztzgrsnwufgq</a>

 • aOlDkMVgWwuuJnUFQv 14.12.11, 17:40

  Rozbalit 3. KUoTUqOUVsQsn

 • aOlDkMVgWwuuJnUFQv

  P9AjBw , [url=http://crxsrnaqskih.com/]crxsrnaqskih[/url], [link=http://hsbeskkbwklt.com/]hsbeskkbwklt[/link], http://ybgvjbqkuzdn.com/

 • qFNkWZdK 15.12.11, 10:59

  Rozbalit 4. vFNCwCULMTqKhUR

 • qFNkWZdK

  8sD0ZR <a href="http://ddrzzwhzijiv.com/">ddrzzwhzijiv</a>

 • KHQqDKtpFkCYuj 16.12.11, 17:42

  Rozbalit 5. ZQMcewJIKPS

 • KHQqDKtpFkCYuj

  QKEoyA , [url=http://fryeelkddxfz.com/]fryeelkddxfz[/url], [link=http://qnaubsjdmnfz.com/]qnaubsjdmnfz[/link], http://pnbonvfeggkc.com/

 • KamSsa1 . 09.07.19, 23:07

  Rozbalit 6. šetřím

 • KamSsa1 .

  Tak to já si na finance dávám celkem pozor a šetřím kde se dá. Dokonce teď před nákupem na internetu hledám slevové kupony na http://kuponozdroj.cz/ , takže mám i občas nákupy z internetu o něco levnější, než normálně.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
724878

RSS:
Toplist
aaaaaa