Den matek

- Den matek
Rubrika:  Kulturní

Den matek

11.05.18, 00:00, autor: Plavovláska
Den matek se slaví vždy druhou květnovou neděli. Má být oslavou mateřství, vzdání holdu dárkyním života a jeho kořeny sahají do velmi hluboké historie lidstva.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

Máme často tendenci se ohrazovat proti "kdečemu", že se jedná o importované svátky (Haloween, Valentýn). Ovšem Svátek matek má i na našem území dlouhou tradici, přerušenou komunistickým režimem, který se snažil vytlačit tento den "svým" svátkem, tedy MDŽ.

 

Svátky, které tak či onak vzdávaly hold ženám, známe od nepaměti. Jsou náznaky, že i prvobytně pospolná společnost uctívala Matku. A i ve starém Řecku vzdávali poctu ženám – dárkyním života. I později se svátek matek uznával. Například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday).

 

Myšlenka, aby se tento den oslavoval mezinárodně a pravidelně, vznikla ve 20. století. Mělo se tak dít na počest Anny Reevers Jarvisové, která celý život bojovala za práva matek. To bylo v roce 1907 a o pět let později vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek, konající se o druhé květnové neděli.

 

V našich končinách měl Den matek poněkud pohnuté osudy. Začal se slavit v roce 1923 na popud Alice Masarykové, ale s příchodem komunismu ho vytlačil Mezinárodní den žen (MDŽ). Jen v některých rodinách se tradice druhé květnové neděle udržovala navzdory oficiálním nařízením vládnoucí ideologie. Svobodně jsme se k oslavování květnového Dne matek vrátili až po roce 1989.

 

Kdy je Den matek:

2018 - 13. května

2019 - 12. května

2020 - 10. května

 
Zdroj: Archív 2016
  • Hana 05.05.19, 05:45

    Rozbalit 1. Den matek

  • Hana

    Pro mě je den matek důležitější, než MDŽ a Valentýn. Na ty svátky, když by manžel zapomněl, tak by mi to nevadilo. Když by ale zapomněl na den matek, tak to bych asi byla smutná. Naštěstí se mu ještě nestalo, že by zapomněl. I když není doma, tak mi nechává posílat květiny z https://www.florea.cz/produkty/kytice-ruzi-1 , takže vím, že na mě myslí.

 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
758779

RSS:
Toplist
aaaaaa