Chřipka, nebo nachlazení? Naučme se nad nimi zvítězit

- Chřipka, nebo nachlazení? Naučme se nad nimi zvítězit
Rubrika:  Zdravá

Chřipka, nebo nachlazení? Naučme se nad nimi zvítězit

28.02.18, 00:00, autor: Černovláska
Tak je to tady, téměř na polovinu z nás během období mezi říjnem a dubnem „něco“ vleze. Nejčastěji se huhňavým hlasem někomu ozveme do telefonu: „Já mám chřipku jak trám, ale to víš, do práce musím, snad to přes neděli vyležím.“ Cestou z práce autobusem plným kýchajících lidí si uvědomíme, že v domácí lékárničce to asi zeje prázdnotou, protože poslední platíčko paralenu jsme včera půjčili sousedovi, tak ještě zaběhnout do lékárny.

Čtenost -   Diskuze: (5
 

Stojíme ve frontě, a když na nás konečně dojde řada, řekneme: „Dejte mi, prosím, něco na chřipku.“ A většinou na nás zpoza táry zazní otázky jako: „Máte rýmu? Smrkáte zelený hlen? Máte kašel? Máte teplotu? Bolí vás klouby? Bolí vás v krku?“ A lékárník se vyptává a vyptává, pak konečně vyloví něco ze šuplíku, poučí vás, jak máme lék užívat, a vy se konečně vydáte k domovu a myslíte si: „To je vyptávání, proč mi nedali prostě něco na chřipku?“

Většina z vás letos chřipku nejspíš ještě neměla. Proto však ještě nejste simulanti. S největší pravděpodobností jste nachlazení. A to je rozdíl. Chřipka i nachlazení jsou nemoci virové, které se přenášejí kapénkovou infekcí, mají převážně sezónní výskyt, jsou vysoce nakažlivé a léčba je v obou případech pouze symptomatická, léčí se konkrétní potíže, nikoli příčina choroby. „Rozlišit obě onemocnění můžeme na základě příznaků, virologické vyšetření, které odhalí přesného původce, je složité a nákladné. Proto se provádí jen vzácně. I lékaři v ordinacích se při stanovení diagnózy orientují na základě epidemiologické situace,“ vysvětluje lékárnice Hana Pužejová, pracující v síti lékáren Alphega. Jak se tedy nachlazení liší od chřipky?

 

 

Typické příznakyNachlazení


        pozvolný začátek
        teplota, většinou do 38°C
        rýma, zpočátku řídká s vodnatým a čirým hlenem, později hustým
        kašel bývá častěji vlhký, pacient odkašlává
        potíže při symptomatické léčbě většinou odeznívají zhruba do týdne, rekonvalescence bývá rychlá
        komplikace nejsou časté, nachlazení pacienta většinou neohrožuje na životěChřipka

        náhlý začátek potíží z plného zdraví
        teplota je vysoká, až ke 40°C
        rýma typická není, ale sliznice může být zduřelá, objevuje se pocit plného nosu
        častý je kašel, spíše suchý, dráždivý, velmi úporný
        celkově bývá pacient schvácený, silně jej bolí hlava, klouby
        potíže i přes užívání léků přetrvávají až tři týdny, rekonvalescence bývá pomalá
        chřipka může mít vážné komplikace, oslabené jedince ohrožuje na životě, úmrtí způsobená chřipkou nejsou nijak vzácná

 

 

Jak můžeme posílit imunitu?


Imunitu lze podpořit nespecificky, tedy celkově. Velký význam má v tomto směru životospráva. Prospívá sport a otužování. Stres naopak imunitu oslabuje. Lékárny také nabízejí celou řadu doplňků stravy. Účinný je také například extrakt z echinacey, některé přípravky se zinkem, látky obsažené v hlívě ústřičné nebo takzvané nukleotidy. Z potravin má příznivý vliv na posílení imunity konzumace zázvoru. Oblíbený je také vitamin C, ten ale příznaky již probíhající infekce spíše zmírňuje a urychluje uzdravení.

„Proti chřipce existuje daleko účinnější, cílená prevence. Očkování. Když jej však lékaři nebo lékárníci v podzimním období doporučují, často slyší, že pacient na chřipku netrpí, že jednou očkování zkusil, ale že mu pak bylo hrozně a tak dále. Očkování odmítají i jedinci zařazení do ohrožených skupin (diabetici, osoby s chronickým onemocněním plic a průdušek, onemocněním srdce a cév, senioři nad 65 let), kteří dostávají vakcínu bezplatně. Výsledkem je, že populace v České republice patří k nejméně proočkované v rámci Evropské unie,“ myslí si Alphega lékárnice Hana Pužejová.

Jaký je princip očkování? Virus chřipky je v něčem záludnější než jiné viry. Má totiž mnoho podtypů a navíc přibližně jednou za deset let projde velkou změnou a předešlé druhy vakcín na něj nefungují. Světová zdravotnická organizace každoročně na základě sběru a hodnocení celosvětových dat doporučuje, jaké tři podtypy viru by měly být obsaženy ve vakcíně pro danou sezónu. V očkovacích látkách se nevyskytují celé živé viry, pouze jejich části, které vyvolají potřebnou imunitní odpověď a zároveň způsobují minimální nežádoucí účinky. Očkovat je potřeba s předstihem, nejlépe od poloviny září do konce listopadu, během epidemie už je pozdě, chřipka se šíří rychle a účinná hladina protilátek se vytvoří přibližně za sedm až deset dnů.

 

Co dělat, když už nás nemoc dostihla?


Domácí lékárnička by měla s předstihem obsahovat nějaký preparát na teplotu, rýmu či kašel. Těchto léků existuje celá řada, často obsahují více účinných látek, které mohou zmírňovat několik příznaků najednou. V lékárně vám poradí jaký přípravek si vybrat s ohledem na váš věk, chronická onemocnění, užívané léky a především přihlédneme k vašim současným potížím. K léčbě samozřejmě patří i dostatečný přísun tekutin a především klid na lůžku, už jen s ohledem na to, abychom nenakazili druhé.

 
Zdroj: Archív 2013
 • Martina 05.02.14, 07:14

  Rozbalit 1. Pastilky

 • Martina

  Naposledy, jak jsem byla nemocná, tak mi v lékárně poradili pastilky HerbalMed. Koupila jsem si na nachlazení a díky jejich bylinnému složení jsem byla fit. Teď si kupuji na imunitu a musím zaklepat, že jsem zdravá.

 • Zuzka 06.02.14, 13:43

  Rozbalit 2. Imunita

 • Zuzka

  Tak, tak- souhlasím!! Pastilky jsou fajn i jejich cena, která u mě kromě složení rozhodla. Teď jsem zdravá a to je důležité.

 • Simona 10.02.14, 08:09

  Rozbalit 3. pastilky

 • Simona

  Moc děkuji za radu, chtěla jsem vyzkoušet něco přírodního a ne drahého, takže Hertbalmed pastilky už mám v domácí lékárničce :)

 • Lenka 19.02.14, 09:30

  Rozbalit 4. imunita

 • Lenka

  Je to tak, když vás něco skolí, tak působí jen přírodní! Já jsem díky vám pastilky herbalmed taky vyzkoušela a mile mě překvapily, jak umí pomoci!

 • Karel 24.02.14, 05:24

  Rozbalit 5.

 • Karel

  Na nachlazení asi fajn mít pastilky. Na posílení imunity a povzbuzení organizmu vyjma probiotik beru už delší dobu STOPBACIL, multibylinný sirup. Který mi celý rok pomohl vyhnout se všemu, za což jsem mu vděčná. Cena je v pohodě tak určitě vyzkoušejte.

 
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka
Vaše výška:
Vaše hmotnost:
Datum:
cm
kg

Profil blogu
Profil sekce "Zdravá"
Profil blogu
Založen:
11.9.2008 9:27:46

Přístupů:
642855

RSS:
Toplist
aaaaaa