Cestování s dětmi

- Cestování s dětmi
Rubrika:  Praktická

Cestování s dětmi

25.07.19, 00:00, autor: Plavovláska
Dovézt bezpečně celou rodinu do vaší prázdninové destinace má nejvyšší prioritu. Ujištění, že všichni cestující mají stále zapnuté bezpečnostní pásy, a zkontrolování, že děti jsou bezpečně připoutány ve vhodných dětských autosedačkách, zajistí, že začátek vaší dovolené proběhne v klidu a bez problémů.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Bezpečí a pohodlí během často dlouhých letních cest je nade vše. Stálé používání správně padnoucího zádržného systému vhodného pro velikost vašeho dítěte je povinné a významně snižuje riziko jeho zranění při nehodě. Evropská směrnice proto nařizuje, že děti menší než 1,50 metru musejí být přepravovány ve schválených, věku přiměřených dětských sedačkách:    * Děti vážící méně  než 13 kg – autosedačky pro batolata
    * Děti vážící mezi 9 a 18 kg – dětské autosedačky
    * Děti vážící od 15 kg – podsedáky/sedáky


 

Snažte se, aby vaše dítě pochopilo důležitosti bezpečného připoutání při každé jízdě. Co možná nejpozději byste měli svoje děti naučit, jak uvolnit bezpečnostní pásy, neboť si nikdy nemůže být jistí, že se neodpoutají v průběhu jízdy.  

 

 

Udržujte je v bezpečí

Před odjezdem dvakrát zkontrolujte dětskou bezpečnostní sedačku či sedák, abyste se ujistili, že jsou správně instalovány. Jestliže byly zakoupeny před delší dobou, ověřte si, že jsou stále vhodné pro váhu a výšku vašeho dítěte.  

 


Plánujte časté zastávky

Když plánujete delší cesty s dětmi, zvolte si raději ty části dne, kdy je chladněji, a během hodin, kdy je velké horko, zařaďte dlouhou pauzu. Dělejte zastávky každé dvě hodiny, aby se všichni cestující mohli několik minut volně pohybovat.  

 

 

 
 

Nepodceňujte horko

Pokud ještě nemáte na okýnkách svého vozidla sluneční clony, je léto nejvhodnější dobou pro jejich nákup. Jestliže mají vaši děti strávit ve vozidle příjemný čas, musí se cítit pohodlně. A také je určitě chcete chránit před sluncem.

Kontrolujte, zda v průběhu cesty každý dostatečně pije. Nikdy nenechávejte svoje dítě samotné ve vozidle, dokonce ani na pár minut. Během typického letního dne mohou teploty uvnitř zaparkovaného vozidla vystoupat o 30 až 40 stupňů výš, než jsou venkovní teploty – čímž je snadno dosaženo 60 nebo více stupňů. Nezapomeňte při parkování v horkých dnech zakrýt dětskou sedačku, zabráníte tím spálení dítěte o horké kovové součástky po návratu. Nezapomínejte na to, že by děti měly mít na dlouhé cesty vhodné oblečení, které je pohodlné a podporuje proudění vzduchu.  

 

 Nenechte děti nuditZabavit děti při dlouhých cestách je sice náročné, ale o to příjemnější pro každého ve vozidle. Nabídněte dětem hračky, s nimiž si mohou hrát během jízdy, ale vybírejte jen ty měkké – těžké nebo ostré předměty nepatří při jízdě do vnitřku auta. Speciální dětská CD a DVD a dětské knihy pomáhají zmenšovat nudu při dlouhých cestách.   

 

 Vždy se soustřeďte na vozovkuAť děti dělají  na zadním sedadle cokoli, první prioritou pro řidiče je být vždy plně koncentrován na vozovku. Řidič by nikdy neměl odvrátit oči z vozovky. Otáčení se nebo pozorování  dětí ve zpětném zrcátku odvádí pozornost od silničního provozu a zvyšuje riziko nehody.  Při rychlosti 100 km/h vozidlo ujede asi 30 m za sekundu. Otočení se na děti vás může stát tři sekundy, během nichž ujedete téměř 100 metrů naslepo.  Ne všechny zastávky mohou být plánované. Jestliže dítě potřebuje speciální  pozornost, je nejlepší přidat další zastávku namísto riskování bezpečnosti celé rodiny tím, že se při řízení pokoušíte dohlížet na dítě na zadním sedadle. 

 

 

Udržujte děti v bezpečí – i mimo vozidloPorucha bývá stresujícím a zneklidňujícím zážitkem a může se stát komukoli z nás. Výzkum1 odhalil, že až 85 procent evropských motoristů má při defektu pneumatiky větší starosti, pokud je ve vozidle malé dítě.  Namontování pneumatik Goodyear RunOnFlat by mohlo takovýmto situacím zabránit. Díky technologii RunOnFlat již řidiči nemusejí dělat nebezpečné zastávky na okraji vozovky, aby vyměnili pneumatiku. Pneumatiky RunOnFlat umožňují řidičům pokračovat v jízdě i při defektu pneumatiky nebo při úplné ztrátě tlaku, čímž jim poskytnou dostatek času, aby se dostali domů nebo do nejbližšího servisu ve vzdálenosti do 80 km a při maximální rychlosti 80 km/h – dokonce i při zcela prázdné pneumatice.  Pierre Poncelet, ředitel testovacího oddělení společnosti Goodyear, který každý den sleduje přes 40 000 kilometrů bezpečného řízení denně, říká: „Uváznout u strany dálnice, obzvláště s malými dětmi ve vozidle, může být děsivým zážitkem. Motoristé by nikdy neměli nechávat cestující ve vozidle, zatímco hledají pomoc.”Pierre Poncelet doporučuje v případě poruchy:

    * Najeďte na zpevněnou krajnici a zastavte co nejvíce vpravo. Použije výstražná světla.
    * Opusťte vozidlo pravými dveřmi a dohlédněte na to, aby ostatní cestující učinili to samé.
    * Všichni cestující by měli nosit bezpečnostní vesty.
    * Zajistěte, aby se cestující drželi co nejdále od projíždějících vozidel. Stále mějte děti pod kontrolou!

Pokud je to možné, čekejte až za svodidly.

 
Zdroj: TZ Goodyear, Archív 2010
 • Lukáš 31.03.20, 19:55

  Rozbalit 1.

 • Lukáš

  Podle mě určitě dobré rady. Já bych teda jen dodal, že pokud se člověk chystá na nějakou delší cestu, tak je dobré si dávat pozor i na to, jestli je i auto v pořádku. My třeba letos máme v plánu jet autem na dovolenou a před odjezdem bych například rád vyměnil pneumatiky za úplně nové. Už mám jedny vybrané z https://www.pneuok.cz/

 • Erika 24.04.20, 13:46

  Rozbalit 2.

 • Erika

  Parádní článek. Já jsem toho názoru, že při cestování s dětmi by člověk teda určitě neměl zapomínat na cestovní pojištění. Zvlášť pokud se chystá vydat někam do zahraničí. Já z vlastní zkušenosti můžu doporučit třeba to od https://www.ervpojistovna.cz/ Super na něm je hlavně to, že se dá sjednat snadno online a zabere to jen pár minut.

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
812546

RSS:
Toplist
aaaaaa