Český lev se proměnil na rodinný dýchánek, oslavovalo se i plakalo dojetím

- Český lev se proměnil na rodinný dýchánek, oslavovalo se i plakalo dojetím
Rubrika:  Kulturní

Český lev se proměnil na rodinný dýchánek, oslavovalo se i plakalo dojetím

09.03.09, 00:09, autor: Plavovláska
Kdyby se mimozemšťan zúčastnil slavnostního večera v pražské Lucerně, kde se v sobotu (7. 3.) rozdávala nejvyšší filmová ocenění Český lev, musel by si myslet, že se ocitl na slavnosti rozvětvené rodiny, v níž se mají všichni rádi. A ve které se sluší, aby každý tvůrce měl dítě pokračující v umělecké práci.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Slavnostní večer uváděl Bolek Polívka s dcerou Annou. Ceny předával vždy jen slavný rodič s úspěšným dítětem. Například Otakar Brousek starší s vnukem Ondřejem, Věra Chytilová s dcerou, Gábina Osvaldová se synem, Boris Hybner s dcerou… A tak dále...


A aby toho nebylo málo, novopečený ministr Michael Kocáb si zapěl s dcerou Natálkou. Nechyběl ani exprezident Václav Havel s manželkou, který si osobně došel pro lva za nejlepší dokument Občan Havel.


Jindy drsňák, režisér Filip Renč, si v jedné chvíli dokonce zaplakal dojetím a Vojtěch Dyk a Jakub Prachař se vášnivě políbili při písni Já jsem gay, uvedené skupinou Nightwork.


"Bylo to dojemné a krásné," liboval si Filip Renč.
"Opravdu jsem nadšena," přitakala královna krásy Taťána Kuchařová v nádherné róbě od Diora.
"Filmová akademie, která ceny uděluje, je přece rodinný podnik plný kamarádů, kteří se oceňují mezi sebou," nechala se zase si Deana Jakubisková-Horváthová, která nemohla vydýchat, že film Bathory, který režíroval její muž Juraj Jakubisko, se stal sice nejúspěšnějším diváckým filmem, ale akademie mu přidělila pouze jediné ocenění - za výtvarný počin.
"Když je v Česku něco výjimečného, málokdo to přežije. Akademie se sama lekla našeho filmu," dodala Jakubisková-Horváthová.
"Ale to je přece prima, že je to rodinný podnik," svěřila se nositelka Českého lva Zuzana Bydžovská.

 

 

Jako oko v hlavě...
Cenu za nejlepší film získal snímek Karamazovi, nejlepšími herci byli vyhlášeni Karel Roden, Zuzana Bydžovská a Vladimír Dlouhý. Cenu za dlouholetý přínos českému filmu získal Juraj Herz. Ti, kteří skleněnou sošku Českého lva obdrželi, ji nosili při sobě a hlídali ji tak přísně, jako by měli strach, aby jim ji někdo neukradl.

 

 

Roden neví, kam se lvem
"Jsem nesmírně šťastný, že jsme získali Českého lva za film Karamazovi. Vždyť jsme přece všichni ten film dělali proto, abychom nezískali dílčí ceny, ale tu hlavní. A kde soška bude, to už není podstatné," smál se Ivan Trojan, který herecky zazářil v Karamazových.
"Ještě vážně nevím, kam si sošku Českého lva doma uložím. Bylo by mi ale trapné, dát ji do vitríny, aby ji ten, kdo mě navštíví, mohl hned obdivovat. Takže ještě nevím přesně, kam s ní," přiznal se Karel Roden, který měl z ocenění očividnou radost.
"Jsem tím lvem zaskočena, přemýšlím, jestli na něj doma budu koukat zblízka, anebo ho obdivovat z dálky. Ale asi na něj kvůli dalšímu natáčení rychle zapomenu," svěřila se Zuzana Bydžovská.
To Lenka Termerová, která získala ocenění za nejlepší ženskou vedlejší roli, měla starosti, aby Českého lva vůbec dovezla domů v pořádku: "Především musím sošku přivézt domů, mám starost, aby se jí něco nestalo. A doma ji už někam postavím."
Zato Deana Jakubisková-Horváthová měla zcela jasno. "My máme doma celý regál na ceny a medaile. Jsou v něm pečlivě seřazeny všechny ceny, které Juraj získal za celý život. Má jich dost, ani už nevím přesně, kolik. Je to krásné a doufám, že se do onoho regálu ještě nějaká příští ocenění vejdou," věří Deana Jakubisková-Horváthová.

 

 

 

 

 

Český lev v datech
Nejlepší film - Karamazovi
Nejlepší režie - Petr Zelenka (Karamazovi)
Nejlepší scénář - Bohdan Sláma (Venkovský učitel)
Nejlepší herec v hlavní roli - Karel Roden (Hlídač č.47)
Nejlepší herec ve vedlejší roli - Vladimír Dlouhý (Hlídač č.47)
Nejlepší herečka v hlavní roli - Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lenka Termerová (Děti noci)
Nejlepší dokument - Pavel Koutecký, Miroslav Janek (Občan Havel)
Nejlepší střih - Jan Mattlach (Hlídač č.47)
Nejlepší kamera - Vladimír Smutný (Tobruk)
Nejlepší hudba - Richard Horowitz, Sussan Deyhim (Tobruk)
Nejlepší zvuk - Pavel Rejholec, Jakub Čech (Tobruk)
Nejlepší výtvarný počin - Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová (Bathory)
Dlouholetý umělecký přínos českému filmu - Juraj Herz
Nejnavštěvovanější film - Bathory

 
Zdroj: Korzo, FOTO: Korzo
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
758792

RSS:
Toplist
aaaaaa