Boskovice – festival pro židovskou čtvrť

- Boskovice – festival pro židovskou čtvrť
Rubrika:  Kulturní

Boskovice – festival pro židovskou čtvrť

19.07.08, 23:26, autor: Rozkošná
V Boskovicích probíhá ve dnech 16. až 20. července 16. ročník festivalu pro židovskou čtvrť, který se zaměřuje na alternativní kulturu z oblasti hudby, divadla, fotografie a filmu.

Čtenost -   Diskuze: (0
 

Historie tohoto letního festivalu je poměrně dlouhá. Datuje se od konce 80. let, kdy ve městě začaly první aktivity pro záchranu unikátního komplexu židovské čtvrti, hřbitova a synagogy. V roce 1993 vznikl samotný festival, který měl za úkol upozornit veřejnost a média na existenci židovské architektonické památky a také na to, v jak špatném stavu se nachází. Díky festivalu a dalším aktivitám města Boskovice se podařilo zastavit úpadek židovského městečka a započít jeho rekonstrukci.

Kolem roku 2000 prožíval festival boom. Získal záštitu prezidenta Václava Havla a byl zařazen do katalogu Dnů Evropského dědictví, který vytvořila Rada Evropy. Od té doby se rok od roku počet návštěvníků úží. V době největší slávy bylo celé město plné intelektuálů, studentů, dredařů, dam v dlouhých sukních, zarostlých vousáčů s kočárky a psi, ale také feťáků a ožralů. Potkávali jste je na každém kroku. Nyní je přítomnost alternativní kultury znát pouze na místech, kde se akce festivalu odehrávají.

Pořád ale město žije festivalem, nebo alespoň jeho střed. Na hradě Boskovice najdete divadelní scénu, hlavní hudební scéna se nachází v letním kině, jazzové koncerty se pořádají v zámeckém skleníku, klasické kino nabízí promítání alternativních snímků, v synagoze můžete navštívit koncerty, na palouku před hradem vystřídaly noční reagee party house a techno, vše pak doplněno výtvarnou dílnou, stánky s cizokrajnými oděvy, prohlídkami židovské čtvrti a zpěvem Hare Krišna. Kombinace je to velmi pestrá.

Hudební produkce v letním kině bohužel ztrácí šmrnc. Na hlavní scéně vždy mezi neznámými umělci zasvitlo alespoň jedno jméno, které natáhlo posluchače. Letos tomu tak nebylo. Festival je sice známý tím, že na něm potkáte kapely, o kterých bude slyšet až za pár let, ale pro hudebního laika chybí alespoň jeden tahák, který by jel přiměl Boskovice navštívit.

Koncerty na malých scénách si ovšem drží svoji „lajnu“. Totéž můžeme říci o výstavách a filmové produkci. A divadlo nezklame nikdy. Nečekejte ovšem žádnou klasiku. Alternativa je mottem všech čtyř dní festivalu.

Navštívila jsem sobotní divadelní představení, která se již tradičně konala v troskách hradu Boskovice. Je to velmi malebná scéna. Průhledy pro střelce pozorujete okolní kopce a kolem létají poštolky, které na hradě hnízdí. Jediné, co může kvalitu představení ohrozit je počasí, které bylo naštěstí letos milostivé.

Shlédla jsem všechna čtyři představení a ze tří jsem byla nadšená. Začínalo se Lachtaním divadlem Honzy Kovaříka s představením O Červené Karkulce. Představte si tři muže navlečené do lachtaních kostýmů. Dále si představte, jak jsou tito „lachtani“ převlečeni za Karkulku, vlka a babičku… Lachtaní skřeky tlumočil vypravěč, který se na konci proměnil v myslivce a konec klasické pohádky dopadl jaksi podivně a to již bez překladu vypravěče, neboť ten byl zaměstnán „myslivcováním“. Velmi úsměvná záležitost.

Následovalo představení Kvak a Žbluňk z Divadla Bilbo, které patřilo hlavně dětem. Poté se publikum přesunulo na nejhornější nádvoří hradu, kde je čekalo představení Faust ? (ano, Faust s otazníkem). Představilo se Divadlo na počátku se svojí autorskou prvotinou inspirovanou Goethem, která poskytla divákovi zážitek vskutku alternativní. Čtyři herci a harmonikář předvedli krásné monology a akrobatické kousky. Ještě jsem neviděla Fausta, který si dává nohu za krk! Zajímavě působil představitel šaška Hasan Zahirovič, který hovořil neumělou Češtinou s roztomilým přízvukem. Hra působila celkově lyricky a snově.

Divadelní den uzavřelo představení Skutr režijní dvojice Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky, které parodovalo přijetí žáka mistrem Kung-Fu. Žák přišel, aby se mohl pomstít vrahům své milé. A Kung Fu si obecenstvo užilo dosyta. Představitel mistra bojového umění by se nemusel stydět ani před hrdiny z akčních filmů. Představení bylo doprovázeno mixovanou hudbou a bubny „na živo“. Parodie se vydařila a dá se říci, že publikum tuto hru ocenilo nejvíce z celé soboty. Nic hlubokého se v ní sice hledat nedalo, ale styl humoru byl tradiční a pochopitelný prakticky pro každého, takže nakonec logicky přišel bouřlivý potlesk.

Neděle bude žít festivale až do pozdního odpoledne, kdy většina návštěvníků festivalu odcestuje. Co se divadel týče, diváci se mohou těšit na další hru Lachtaního divadla, Divadlo v 7 a půl, které již návštěvníci boskovického festivalu dobře znají, Divadlo Minotaurus a Loutky bez Hranic. Neméně zajímavé budou i další scény.

Pokud to už letos nestihnete, zkuste navštívit Boskovice v polovině července příští rok. Přinejmenším ta atmosféra stojí za to nasát.

 
 
Profil blogu
Profil sekce "Kulturní"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:58

Přístupů:
720184

RSS:
Toplist
aaaaaa