Architekt Jan Kaplický zemřel v den narození své dcery. Příčina smrti je stále nejasná

- Architekt Jan Kaplický zemřel v den narození své dcery. Příčina smrti je stále nejasná
Rubrika:  Ze společnosti

Architekt Jan Kaplický zemřel v den narození své dcery. Příčina smrti je stále nejasná

15.01.09, 18:36, autor: Černovláska
Několik hodin po narození dcery Johanky zemřel na zástavu srdce autor kontroverzního návrhu Národní knihovny architekt Jan Kaplický (+71). Příčina úmrtí není doposud stále jasná.

Čtenost -   Diskuze: (2
 

Kaplický zkolaboval nedaleko pražského Vítězného náměstí v ulici Československé armády kolem půl deváté večer. Přímo na ulici se ho pokusil resuscitovat kolemjdoucí. Bohužel neúspěšně.


Na místo dorazila i Záchranná služba, ale i přes včasný příjezd se lékaři nepodařilo Kaplického oživit. Podle prvních informací zemřel na srdeční kolaps. Na vině údajně byla intoxikace neznámou látkou. Architekt u sebe neměl doklady, proto byla jeho identifikace komplikovaná.


"Pitva proběhne nejpozději do týdne. Zatím nemůžeme vyloučit ani cizí zavinění," sdělil Korzu mluvčí pražské policie Ján Mikulovský.


Syn malíře a kreslířky vystudoval pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze. Od roku 1968 žil a působil ve Velké Británii, kde spolupracoval s věhlasnými architekty Normanem Fosterem, Richardem Rogersem a Renzo Pianem. Byl podruhé ženatý, z prvního manželství měl syna Josefa.


V posledních letech žil autor "chobotnice" s manželkou Eliškou střídavě v Česku a Velké Británii. V říjnu loňského roku odmítl převzít českou Státní cenu, kterou každý rok uděluje ministerstvo kultury za přínos v oblasti literatury, divadla, hudby, výtvarného umění a architektury.


Díky neshodám politiků se realizace jeho projektu Národní knihovny v Praze dosud neuskutečnila. Jak včera do médií prohlásil bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, česká malost mu vlastně pomohla do hrobu. ČTK uvádí, že Kaplický byl nejlepším přítelem architekta a zpěváka Pavla Bobka.


"To, co se dělo s jeho vítězným návrhem pro Národní knihovnu, jak to bylo zatraceno a zpochybněno, mu ubralo na životě. Hanba těm, kteří na něj kydali hnůj. A já se nebojím říct, že to byl i pan prezident," řekl Bobek médiím.

 

 
Zdroj: Korzo, FOTO: Korzo
 • Pupák 16.01.09, 10:15

  Rozbalit 1. Blob

 • Pupák

  Otce Blobu si vážím, ctím jeho talent a invenci. Ale blob sám je otřes. Možná svůj návrh nejprve ani sám nemyslel vážně. Postavit ho by byla tragédie. Větší, než když teď kdejaké pako bude psát, že pana architekta porazilo to, jak bylo naloženo s jeho návrhem knihovny.

 • jirka 22.01.09, 10:16

  Rozbalit 2. pro pupáka

 • jirka

  Nejdříve se podívej,co jsi za sebou nechal ty,poté můžeš říkat,že je něco strašného.Jsi obyčejný hlupák !!!

 
Profil blogu
Profil sekce "Ze společnosti"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 13:12:22

Přístupů:
269710

RSS:
Toplist
aaaaaa