5 rad, jak na plísně

- 5 rad, jak na plísně
Rubrika:  Praktická

5 rad, jak na plísně

10.04.19, 00:00, autor: LadyAnn
Co se plísní v domácnosti týká, listopad a prosinec patří každoročně mezi kritické měsíce. Za okny je mráz a vy se snažíte ušetřit za topení, přičemž větráte co nejméně a doma vám vzniká vlhko. Přesně to jsou ideální podmínky pro vznik plísní. Pojďme si tak říct, jak na ně vyzrát.

Čtenost -   Diskuze: (1
 

1. Základem je pořádné větrání alespoň jednou denně. Jestli máte pocit, že byste u toho zmrzli, můžete třikrát denně udělat větrání kratší. Na druhou stranu se nesmíte bát v domě přitopit. Sice vás to přes zimu vyjde trochu dráž, ale výsledek bude stát za to. Je totiž prokázáno, že dlouhodobější pobyt mezi plísněmi má vliv na vaše zdraví. Organismus pohybující se mezi plísněmi trpí záněty sliznic, alergiemi a někdy až astmatem. Vyrostou-li vám doma však ty nejjedovatější plísně, můžete z toho dostat dokonce i rakovinu.

 

2. Není proto radno plísně ignorovat. Při jejich odstraňování byste vždy měli mít roušku a postupovat velmi obezřetně a hygienicky. Nesmíte to dělat na sucho, tím byste docílili leda tak většího rozšíření postiženého prostoru. Vždy plísně odstraňujte na mokro, ideálně dezinfekčním prostředkem jako je třeba Savo proti plísním. Postižené místo nastříkejte, chvíli počkejte a setřete.

 

3. Dále byste v místnosti měli uvolnit prostor kolem zdí, kudy bude proudit vzduch. Plísním se totiž na stěnách extrémně daří. Nábytek tedy nestavte přímo na stěnu, nechte tam raději pěticentimetrovou mezeru. Proti plísním na stěnách by mimo jiné mohlo pomoci i nové vymalování. Použít k němu můžete nějaký z antibakteriálních nátěrů. Pravidelně také důkladně uklízejte, a to i na méně dostupných místech. Plísně jsou velmi rozmanité a některé si doma vypěstujete nepořádkem sami, aniž byste chtěli.

 

4. Pro správně „dýchající byt“ byste měli mít také kvalitní odvětrávání v koupelně. Tam se vlhkost obyčejně drží nejlépe. Víte-li navíc, že budete měnit okna, pořiďte si je rovnou s možností mikroventilace. Nová naprosto těsnící okna by vám s plísněmi totiž mohla docela zavařit. Kdežto se snadno nastavitelným drobným odvětráváním se vyhnete plísním i velkému úniku tepla zároveň.

 

5. V neposlední řadě si však nezapomeňte dát pozor na lakomého souseda. Pokud máte pocit, že topíte jak o život, a celý dům je stále promrzlý, raději si prověřte, jestli váš soused není nenápadný parazit. Poslední dobou se totiž stále častěji stává, že někdo šetří a netopí vůbec, s tím, že mu byt vyhřejí okolní byty. To se pak není čemu divit, že se vám doma drží zima, vlhkost a plísně.

 
Zdroj: Archív 2013
  • Žaneta 31.01.19, 20:06

    Rozbalit 1. Odvlhčovač vzduchu

  • Žaneta

    Plísně jsou hrozná věc a hlavně se pořád vrací, když neřešíte jejich příčinu. My jsme si s tím užili svoje u nás na firmě a nakonec nám s tím pomohl až tenhle odvlhčovač - https://www.vzdusin.cz/odvlhcovace-vzduchu/Odvlhcovac-vzduchu-Olimpia-Splendid-SeccoProf-38 :) Na větší prostory jako sklady a tak podobně je přímo dělaný, takže "vysuší" fakt celou místnost :)

 
Profil blogu
Profil sekce "Praktická"
Profil blogu
Založen:
19.5.2008 12:57:46

Přístupů:
724877

RSS:
Toplist
aaaaaa